Med denna robotdammsugare från Ecovacs får du en modell som lämpar sig väl till ytor på upp till 100 m². Det handlar om en uppdaterad utgåva av Deebot-serien och denna modell kan bland annat integreras med Amazon Alexa och Google Home. Roboten styrs via en avancerad app på din smartphone, varifrån det går att kontrollera och planera driften.
Deebot 900 använder ett laserbaserat navigationssystem och skapar själv en virtuell karta över ditt hem. Det innebär att den kommer in i alla hörnor. Kartan uppdateras pågående, om du möblerar om. Det finns även trapp- och möbelsensorer i roboten.
Batteri
Modellen använder ett batteri av typen nickel-metallhydridackumulator. Laddningstiden är på fyra timmar och den har en körtid på 100 minuter för ett fulladdat batteri. Roboten återvänder själv till laddningsstationen när batteriet nästan är slut och återupptar dammsugningsprogrammet igen när det är fulladdat.
Funktioner
Det går att välja mellan tre olika rengöringsprogram: Auto, vilket är det allmänna programmet. Intensiv, vilket används när du vill ha extra grundlig rengöring. Område, om du önskar rengöring inom ett visst, begränsat område, till exempel hallen framför ytterdörren. Det sistnämnda ställs in via din smartphone, där du kan markera det område du vill ha rengjort. På samma vis går det att sätta upp virtuella väggar för robotens rengöring, om du inte vill att den ska köra in i ett visst område.
Robotens mjukvara uppdateras pågående och det förväntas att det kommer fler och fler funktioner över tiden.
Robotens behållare har en kapacitet på 0,35 liter. Luften som blåses ut ur roboten filtreras med hjälp av Ecovacs High Efficiency filter.
Det finns ingen övre gräns för hur många rum roboten kan användas i.
Övrigt
Till robotdammsugaren följer det med 2 dammfilter, 4 sidoborstar, 1 rengöringsverktyg, 1 laddningsstation och 1 sugtillbehör.
Modellen har en höjd på 9,5 cm och en diameter på 33,6 cm.
Roboten har en ljudnivå på 68 dB.
Läs mer om Ecovacs Deebot 900 robotdammsugare här.