Kobold VR200 Robotdammsugare

Se istället:

Max arbetsyta
120 m2

Max gångtid
90 min

Laddningstid
180 min

Timer-funktion

Smartphone App
Rangordning
Alla robotdammsugare
Nr. 91 utav 9
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
Ga Til Pris | Ga Til Pris | Ga Til Pris | Ga Til Pris | Ga Til Pris | |
Score |
|
|
|
|
|
Pris | 9.695 kr. | 9.990 kr. | 4.890 kr. | 5.999 kr. | 1.999 kr. |
Testresultat |
"Bäst i test" - Stiftung Warentest |
"Rekommenderas" - AOD 10/21 |
PCmag Redaktörens val |
||
Max gångtid | 90 min | 200 min | 180 min | 75 min | 100 min |
Laddningstid | 180 min | 270 min | 360 min | 180 min | 180 min |
Timer-funktion | |||||
Fjärrkontroll | |||||
Smartphone App | |||||
Ljudnivå | 70 dB | 74 dB | 60 dB | ? | ? |
Max arbetsyta | 120 m2 | 250 m² | 300 m2 | ? | |
Kapacitet - behållare | 0.5 l | 0.3 l | 0.46 l | 0.4 l | 200 / 400 ml |
Höjd | 9.0 cm | 9.7 cm | 9.8 cm | 8.7 cm | 8 cm |
Nettovikt | 5.0 kg | 3.7 kg | 3.5 kg | 7.5 kg | 2.8 kg |
Jämförelse

Amazon.de är en stor tysk internethandelsverksamhet.

Coop.dk är en stor dansk detaljhandelsverksamhet med försäljning i butiker och på nätet.
Visste du?
Egenskaper
Beskrivning av Kobold VR200
Kobold VR200 är en effektiv robotdammsugare, som erbjuder ett unikt laserstyrt navigationssystem och en av marknadens bästa sugeffekter. Robotens specialutvecklade mjukvara försäkrar en optimal manövrering kring möbler och andra hinder i hemmet, samt att den undviker eventuella trappor och avsatser. Dessutom är den programmerad till att automatiskt hitta tillbaka till laddningsstationen när batterinivån är låg. Robotdammsugaren är kompatibel med både hårda golv och med mattor, plus att den är ideell för att fånga upp mindre dammpartiklar och djurhår. Därtill bidrar det effektiva HEPA-filtret till ett sunt och gott inomhusklimat.
Kommer runt överallt
Inte bara själva navigationssystemet är unikt för denna modell, utan även dess design. Modellen är D-formad, till skillnad från de flesta robotdammsugarna på marknaden, som är runda. Den är även utrustad med en roterande sidoborste, vilket gör så att den kommer åt ända in till väggar och kanter. Robotdammsugaren ser helt automatiskt till att kartlägga områden, varpå den tar sig från rum till rum utan att besöka samma platser igen. Vidare är modellen endast 9 cm hög, så att den enkelt kan komma in under även väldigt låga möbler, samt att den har en praktisk toppbumper, så att den garanterat inte fastnar. Kobold VR200 är dessutom utvecklad med en klättringsfunktion och kan automatiskt hitta tillbaka till laddningsstationen när den har låg batterinivå.
Medföljande till modellen är dessutom en fjärrkontroll. Det är bara att peka på ett område med fjärrkontrollen, så kommer roboten automatiskt att dammsuga just där.
Timerfunktion och kapacitet
Med hjälp av den praktiska timerfunktionen har du möjligheten att planlägga när roboten ska starta, så att du inte ens behöver vara hemma medan den är igång. Dessutom har robotdammsugaren en kapacitet på 0,53 liter i behållaren och är utrustad med ett intelligent tömningssystem. Du kommer alltid ha tillgång till den senaste uppdateringen, så att du kan vara säker på att mjukvaran alltid är aktuell.
Batteri
Kobold VR200 är utrustad med en 14,4 volt litiumbatteri. Batteriet har en ungefärlig drifttid på 90 minuter, vilket motsvarar till ett område på ungefär 120 m². Vid full urladdning tar det omkring 3 timmar innan roboten är fulladdad igen och laddningsstationen kommer med på köpet.
Specifikation lista
Batterityp
Max. gångtid | 90 min | Genomsnittet är 143 minuter |
Laddningstid | 180 min | Genomsnittet är 273 minuter |
Batterityp | Li-ion |
Rengöring
Max arbetsyta | 120 m2 | Genomsnittet är 247 m2 |
Ljudnivå | 70 dB | Genomsnittet är 66 dB |
Moppfunktion | Nej | 78% har denna egenskap |
Egenskaper
Kapacitet | 0.5 l | |
Filter | Allergivenligt |
Funktionalitet
Timer-funktion | Ja | 70% har denna egenskap |
Fjärrkontroll | Ja | 70% har denna egenskap |
Smartphone App funktion | Ja | 70% har denna egenskap |
Mått och vikt
Höjd | 9.0 cm | |
Bredd | 34.0 cm | |
Vikt | 5.0 kg |